• Reclame

Forum Video Chat
Pentru a avea acces la toate secțiunile forumului, este necesar un cont PREMIUM
FETELE DE LA SURVIVOR ALL STARS

Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook


RegulamentPrezentareȘtergere cont / mesajeCont PREMIUMVotați cea mai sexy cîntăreață

Penis circumcis/necircumcis

Discuţii generale
Trebuie să fiţi înregistraţi şi conectaţi pentru a accesa această secţiune

Moderatori: deniswinch, rmst, Mike_XXX

Reguli forum
Citiţi regulamentul înainte de a scrie pe forum
Folosiţi Imagine căutarea înainte de a deschide un subiect nou
Puteţi contacta administratorul la adresa [email protected]

Ce fel de penis aveti?

Puteţi selecta 1 opţiune

 
 
Vezi rezultatele

Re: Penis circumcis/necircumcis

Mesajde erogen24 » Dum Noi 01, 2020 11:35 pm

Mulțumesc pentru observație, jj77! Eu credeam că și circumcizia are același rezultat ca și dezvirginarea sau ruperea aței. Scuze că nu m-am informat mai bine înainte să scriu.
erogen24
labagiu premium
labagiu premium
 
Mesaje: 856
Membru din: Mie Oct 07, 2020 5:02 pm
Orientare sexuală: hetero
Puncte de reputaţie: 10000

Reclame

Video Chat Forum

Re: Penis circumcis/necircumcis

Mesajde motanul » Lun Noi 02, 2020 12:37 am

deliveryboyTM » Lun Oct 26, 2020 7:00 pm scrie:Daca ai avut pielea foarte lunga inseamna ca natura a avut alte planuri in ceea ce priveste lungimea penisului tau dar s-a razgandit in timp ce era in crestere si asa ai ramas doar cu pielea foarte lunga. :)


Hahahahahah!
O laba la vremea ei...
Avatar utilizator
motanul
labagiu premium
labagiu premium
 
Mesaje: 476
Membru din: Sâm Dec 31, 2016 8:54 pm
Orientare sexuală: hetero
Puncte de reputaţie: -10038

Re: Penis circumcis/necircumcis

Mesajde jj77 » Mie Noi 04, 2020 4:01 am

deliveryboyTM » Lun Oct 26, 2020 5:00 pm scrie:Daca ai avut pielea foarte lunga inseamna ca natura a avut alte planuri in ceea ce priveste lungimea penisului tau dar s-a razgandit in timp ce era in crestere si asa ai ramas doar cu pielea foarte lunga. :)

Haha. Bună asta. Sunt destul de bine dotat în lungime (18 cm), nu mă plâng. Dacă era să o am pentru câtă piele mi-a dat, nu cred că mai eram pe forumul ăsta, fiind foarte ocupat cu filmări la concurență cu Mandingo :)).
jj77
labagiu vizitator
labagiu vizitator
 
Mesaje: 32
Membru din: Lun Iun 08, 2020 6:37 pm
Nume real: Iacob
Orientare sexuală: bisexual
Puncte de reputaţie: -3797

Re: Penis circumcis/necircumcis

Mesajde jj77 » Mie Noi 04, 2020 4:04 am

erogen24 » Dum Noi 01, 2020 9:35 pm scrie:Mulțumesc pentru observație, jj77! Eu credeam că și circumcizia are același rezultat ca și dezvirginarea sau ruperea aței. Scuze că nu m-am informat mai bine înainte să scriu.

Cu plăcere și stai liniștit :). Ața nu se rupe neapărat la dezvirginare la toți, deși pe termen lung cred că e mai comod să o rupi sau să o tai.
jj77
labagiu vizitator
labagiu vizitator
 
Mesaje: 32
Membru din: Lun Iun 08, 2020 6:37 pm
Nume real: Iacob
Orientare sexuală: bisexual
Puncte de reputaţie: -3797

Re: Penis circumcis/necircumcis

Mesajde TheReDeeMeR » Vin Noi 06, 2020 8:37 pm

Sunt necircumcis si nu o am mare deloc, cam 14 - 14.5 cm X( ~X(
Dar de cand eram adolescent pula parca a inceput sa ramana belita, aveam un mic discomfort la inceput pentru ca era sensibil capul.
TheReDeeMeR
labagiu premium
labagiu premium
 
Mesaje: 114
Membru din: Mar Ian 03, 2017 2:36 pm
Puncte de reputaţie: 3977

Re: Penis circumcis/necircumcis

Mesajde Ionzapada2 » Mar Noi 10, 2020 11:36 am

circumcis si eu! dar nu de mult
Ionzapada2
labagiu vizitator
labagiu vizitator
 
Mesaje: 84
Membru din: Mie Apr 29, 2020 8:05 pm
Orientare sexuală: hetero
Puncte de reputaţie: 0

Re: Penis circumcis/necircumcis

Mesajde jj77 » Mie Noi 18, 2020 9:37 pm

Ionzapada2 » Mar Noi 10, 2020 9:36 am scrie:circumcis si eu! dar nu de mult

Fain! Nu-i așa că e mai bine? Cum de ai fost circumcis recent?
jj77
labagiu vizitator
labagiu vizitator
 
Mesaje: 32
Membru din: Lun Iun 08, 2020 6:37 pm
Nume real: Iacob
Orientare sexuală: bisexual
Puncte de reputaţie: -3797

Re: Penis circumcis/necircumcis

Mesajde Zeul Internetului » Dum Dec 06, 2020 7:53 pm

TheReDeeMeR » Vin Noi 06, 2020 8:37 pm scrie:Sunt necircumcis si nu o am mare deloc, cam 14 - 14.5 cm X( ~X(
Dar de cand eram adolescent pula parca a inceput sa ramana belita, aveam un mic discomfort la inceput pentru ca era sensibil capul.

Așa și eu. Cînd se belește, simt un ușor disconfort. Parcă mă deranjează la mers.
Avatar utilizator
Zeul Internetului
★administrator★
★administrator★
 
Mesaje: 8439
Membru din: Lun Dec 26, 2016 8:59 am
Localitate: Constanţa
Nume real: Daniel
Orientare sexuală: hetero
Puncte de reputaţie: 10000

Re: Penis circumcis/necircumcis

Mesajde Stres89 » Vin Dec 11, 2020 3:35 am

Sunt necircumcis, iar scula măsoară 15-15,5 cm. Se belește ușor, până la capăt și, neavând capul mai mare, revine fara probleme. Nu am avut probleme de genul celor afirmate de ,,jj77" (miros, mâncărimi, iritații date de firele de par rămase pe acolo :)) ) sau reclamații de la partenere, atunci când mi-o sugeau. Eu zic că totul tine de igiena intima, personala, până la urmă. Singurele ,, probleme" le-am avut in perioada pubertății, atunci când exageram cu frecatul (usturime, înroșire, etc.), dar erau inerente și cred că au patit-o și altii :))
Avatar utilizator
Stres89
labagiu premium
labagiu premium
 
Mesaje: 218
Membru din: Lun Aug 27, 2018 5:05 pm
Localitate: București
Nume real: Valentin
Orientare sexuală: hetero
Puncte de reputaţie: -4999

Re: Penis circumcis/necircumcis

Mesajde jj77 » Sâm Dec 12, 2020 4:12 am

Stres89 » Vin Dec 11, 2020 1:35 am scrie:Sunt necircumcis, iar scula măsoară 15-15,5 cm. Se belește ușor, până la capăt și, neavând capul mai mare, revine fara probleme. Nu am avut probleme de genul celor afirmate de ,,jj77" (miros, mâncărimi, iritații date de firele de par rămase pe acolo :)) ) sau reclamații de la partenere, atunci când mi-o sugeau. Eu zic că totul tine de igiena intima, personala, până la urmă. Singurele ,, probleme" le-am avut in perioada pubertății, atunci când exageram cu frecatul (usturime, înroșire, etc.), dar erau inerente și cred că au patit-o și altii :))

Nu am zis că erau probleme de igienă înainte de circumcizie, doar că e un pic mai comod acum, mai ales dacă faci sport și nu ai opțiunea să faci duș, să zicem, în timpul unui antrenament de tenis pe zgură vara la 35 de grade :). Oricum, dacă o iei mai general, diferențele sunt probabil inerente cum zici tu - nu condamn să fii necircumcis, zic doar că și un penis circumcis are farmecul lui și niște avantaje, inerente cum or fi, doar că la noi prea puțini sunt circumciși sau știu ce implică și în general reacția oamenilor e “lasă-mă domne cu asta, eu sunt bine”, în loc să fie un pic mai deschiși :)
jj77
labagiu vizitator
labagiu vizitator
 
Mesaje: 32
Membru din: Lun Iun 08, 2020 6:37 pm
Nume real: Iacob
Orientare sexuală: bisexual
Puncte de reputaţie: -3797

Re: Penis circumcis/necircumcis

Mesajde Stres89 » Sâm Dec 12, 2020 1:17 pm

Pentru ,, jj77" - se pare că nu ai înțeles postarea mea. La vârsta mea sunt destul de ,,deschis" la minte și știu că fiecare e stăpân pe corpul său, că e liber și poate să-i aducă ,,modificarile/îmbunătățirile" care-l fac mai fericit și împlinit. Eu nu am combătut alegerea ta, am combătut doar argumentele/justificările pe care le-ai invocat și faptul că le-ai generalizat. Atât și nimic mai mult. Recitește postarea! :)]-
Avatar utilizator
Stres89
labagiu premium
labagiu premium
 
Mesaje: 218
Membru din: Lun Aug 27, 2018 5:05 pm
Localitate: București
Nume real: Valentin
Orientare sexuală: hetero
Puncte de reputaţie: -4999

Re: Penis circumcis/necircumcis

Mesajde Zeul Internetului » Lun Dec 21, 2020 8:08 pm

După 44 de voturi înregistrate pînă la data curentă, rezultă că 89% dintre membrii forumului, sunt necircumciși!
Avatar utilizator
Zeul Internetului
★administrator★
★administrator★
 
Mesaje: 8439
Membru din: Lun Dec 26, 2016 8:59 am
Localitate: Constanţa
Nume real: Daniel
Orientare sexuală: hetero
Puncte de reputaţie: 10000

Re: Penis circumcis/necircumcis

Mesajde Stres89 » Mar Dec 22, 2020 3:12 am

Zeul Internetului » 21 Dec 2020 20:08 scrie:După 44 de voturi înregistrate pînă la data curentă, rezultă că 89% dintre membrii forumului, sunt necircumciși!



Super, suntem ,,majoritari"! <:-P :-1 :)>-
Avatar utilizator
Stres89
labagiu premium
labagiu premium
 
Mesaje: 218
Membru din: Lun Aug 27, 2018 5:05 pm
Localitate: București
Nume real: Valentin
Orientare sexuală: hetero
Puncte de reputaţie: -4999

Re: Penis circumcis/necircumcis

Mesajde alex.andrei » Joi Ian 07, 2021 8:59 am

Stiu ca circumcis iti pierzi din sensibilitate
alex.andrei
labagiu premium
labagiu premium
 
Mesaje: 107
Membru din: Joi Ian 07, 2021 7:33 am
Orientare sexuală: bisexual
Puncte de reputaţie: -1131

Re: Penis circumcis/necircumcis

Mesajde Stres89 » Dum Ian 10, 2021 9:29 am

alex.andrei » 07 Ian 2021 08:59 scrie:Stiu ca circumcis iti pierzi din sensibilitate


Numai cineva care s-a operat la maturitate poate sa facă o comparație intre cele doua ,, stări" și să te lamureasca daca așa stau lucrurile.
Avatar utilizator
Stres89
labagiu premium
labagiu premium
 
Mesaje: 218
Membru din: Lun Aug 27, 2018 5:05 pm
Localitate: București
Nume real: Valentin
Orientare sexuală: hetero
Puncte de reputaţie: -4999

Re: Penis circumcis/necircumcis

Mesajde futerman » Mar Ian 12, 2021 10:41 pm

Necircumscis
futerman
labagiu vizitator
labagiu vizitator
 
Mesaje: 95
Membru din: Mar Ian 12, 2021 10:26 pm
Orientare sexuală: hetero
Puncte de reputaţie: -8869

Re: Penis circumcis/necircumcis

Mesajde Zeul Internetului » Lun Feb 08, 2021 3:03 am

Stres89 » Dum Ian 10, 2021 9:29 am scrie:
alex.andrei » 07 Ian 2021 08:59 scrie:Stiu ca circumcis iti pierzi din sensibilitate

Numai cineva care s-a operat la maturitate poate sa facă o comparație intre cele doua ,, stări" și să te lamureasca daca așa stau lucrurile.

Ai dreptate. :wink:
Mie mi-ar fi frică de o astfel de operație.
Avatar utilizator
Zeul Internetului
★administrator★
★administrator★
 
Mesaje: 8439
Membru din: Lun Dec 26, 2016 8:59 am
Localitate: Constanţa
Nume real: Daniel
Orientare sexuală: hetero
Puncte de reputaţie: 10000

Re: Penis circumcis/necircumcis

Mesajde jj77 » Mie Feb 17, 2021 4:48 am

alex.andrei » Joi Ian 07, 2021 6:59 am scrie:Stiu ca circumcis iti pierzi din sensibilitate

Eu am ales să fiu circumcis la 21 de ani din motive de preferință personală. Operația am făcut-o la o clinică de specialitate din Londra și a fost relativ facilă, fiind făcută sub anestezie locală, sub mâna unui chirurg estetician care face sute de astfel de intervenții în rândul bărbaților, majoritatea tineri în poziția mea - de altfel mi-a zis că procedura este din ce în ce mai solicitată în rândul tinerilor și avea planuri de a-și deschide clinici noi pentru a acoperi cererea. Din discuții cu cunoștințe și prieteni în Marea Britanie cunosc două alte cazuri care au optat pentru circumcizie la 20-30 de ani, unul la recomandarea soției, și ambii sunt foarte mulțumiți de alegerea făcută.

Revenind la operație, mi-a fost extirpat complet prepuțul, cu tot cu ață, astfel încât penisul meu are glandul expus în permanență acum, având aspectul unuia complet decalotat, inclusiv în stare flască. Fac distincție aici de operația de fimoză, unde prepuțul este secționat doar parțial în cele mai multe cazuri. Prin circumcizie completă nu mai pot, de exemplu, să îmi acopăr capul penisului nici dacă trag de pielea rămasă pe corpul penisului. În stare erectă corpul penisului capătă un aspect neted, fără piele mobilă, aidoma unui dildo. Din perspectiva partenerelor sexuale, acesta permite o penetrare mai puternică, cu ceva mai multă frecare decât în cazul penisului necircumcis. Prietena mea preferă sexul ceva mai în forță, iar circumcizia ajută, declarându-se și ea mulțumită de intervenție.

În materie de sensibilitate, este ușor mai puțin sensibil în stare flască, dar odată intrat în erecție senzația de plăcere este cel puțin la fel de intensă ca înainte. Având glandul mereu expus, ai și avantajul unei stimulări mai directe în timpul sexului, glandul fiind în contact direct cu pereții vaginului; practic nu mai glisează prepuțul peste cap în timpul mișcării de penetrare. Se pierde ușor din sensibilitatea fină, dar se câștigă printr-o stimulare mai uniformă ce ajută ușor și cu un control mai facil al orgasmului. Per total, nu am observat diferențe de intensitate ale erecției, stimulării sau orgasmului semnificative și în niciun caz nu simt că s-a pierdut ceva. Nu pot astfel decât să concluzionez, în cazul meu cel puțin, că prepuțul nu îmi servea niciun rol sexual și extirparea sa totală nu m-a afectat în vreun fel pe plan sexual.

Eu mă declar foarte mulțumit de rezultat și recomand cu căldură circumcizia oricărui bărbat. Vine la pachet cu beneficii notabile pe partea de sănătate, igienă și confort general, plus că prinde bine și la doamne și domnișoare.

Comentariile negative din online vin în principal din sfera americană și sunt axate pe critica circumciziei băieților la naștere, o practică foarte comună în SUA. Dezbaterea se dă pe teme de etică medicală și consimțământ, dar se circulă și multe mituri conform cărora circumcizia scade sensibilitatea ca formă de critică anti-circumcizie pentru nou-născuți. Numeroase studii nu au găsit niciun impact negativ al circumciziei pe plan sexual, dar unele vocii încă răspândesc informații false în încercarea de a descuraja circumcizia băieților, când problema este una exclusiv de etică și consimțământ. De altfel, la nivel global undeva între o treime și jumătate de bărbați sunt circumciși, iar circumcizia este una dintre cele mai vechi intervenții chirurgicale, precedând istoria scrisă cu câteva milenii. Dintre marile religii, creștinismul (după Vechiul Testament), islamul și iudaismul cer fără echivoc circumcizia în rândul bărbaților. Mă îndoiesc că în contextul acesta, și având în vedere caracterul relativ sexist al societății pre-contemporane, în care bărbatul și implicit plăcerea sa primau, că s-ar fi ajuns la o răspândire așa mare a circumciziei dacă ea ar fi fost în vreun fel dăunătoare.

În contextul acesta scăderea răspândirii circumciziei se datorează principal faptului că Noul Testament nu o mai cere. În ciuda acestui fapt, privitor la România în mod special, mă surprinde oarecum atât absența circumciziei (extrem de puțini români sunt circumciși, sub 5%), cât și atitudinea agresiv-negativă față de această intervenție medicală, în condițiile în care în țări fără un istoric religios al circumciziei, de exemplu Marea Britanie sau Germania, circumcizia este ceva relativ normal, cu aproape un sfert din bărbați neavând prepuț, iar atitudinile față de circumcizie sunt în general pozitive, dar majoritatea bărbaților sunt necircumciși din considerente de cost și disconfortul operației în sine, nu din aversiune față de rezultat.
jj77
labagiu vizitator
labagiu vizitator
 
Mesaje: 32
Membru din: Lun Iun 08, 2020 6:37 pm
Nume real: Iacob
Orientare sexuală: bisexual
Puncte de reputaţie: -3797

Re: Penis circumcis/necircumcis

Mesajde erogen24 » Mie Feb 17, 2021 2:05 pm

jj77 » Mie Feb 17, 2021 5:48 am scrie:
alex.andrei » Joi Ian 07, 2021 6:59 am scrie:Stiu ca circumcis iti pierzi din sensibilitate

Eu am ales să fiu circumcis la 21 de ani din motive de preferință personală. Operația am făcut-o la o clinică de specialitate din Londra și a fost relativ facilă, fiind făcută sub anestezie locală, sub mâna unui chirurg estetician care face sute de astfel de intervenții în rândul bărbaților, majoritatea tineri în poziția mea - de altfel mi-a zis că procedura este din ce în ce mai solicitată în rândul tinerilor și avea planuri de a-și deschide clinici noi pentru a acoperi cererea. Din discuții cu cunoștințe și prieteni în Marea Britanie cunosc două alte cazuri care au optat pentru circumcizie la 20-30 de ani, unul la recomandarea soției, și ambii sunt foarte mulțumiți de alegerea făcută.

Revenind la operație, mi-a fost extirpat complet prepuțul, cu tot cu ață, astfel încât penisul meu are glandul expus în permanență acum, având aspectul unuia complet decalotat, inclusiv în stare flască. Fac distincție aici de operația de fimoză, unde prepuțul este secționat doar parțial în cele mai multe cazuri. Prin circumcizie completă nu mai pot, de exemplu, să îmi acopăr capul penisului nici dacă trag de pielea rămasă pe corpul penisului. În stare erectă corpul penisului capătă un aspect neted, fără piele mobilă, aidoma unui dildo. Din perspectiva partenerelor sexuale, acesta permite o penetrare mai puternică, cu ceva mai multă frecare decât în cazul penisului necircumcis. Prietena mea preferă sexul ceva mai în forță, iar circumcizia ajută, declarându-se și ea mulțumită de intervenție.

În materie de sensibilitate, este ușor mai puțin sensibil în stare flască, dar odată intrat în erecție senzația de plăcere este cel puțin la fel de intensă ca înainte. Având glandul mereu expus, ai și avantajul unei stimulări mai directe în timpul sexului, glandul fiind în contact direct cu pereții vaginului; practic nu mai glisează prepuțul peste cap în timpul mișcării de penetrare. Se pierde ușor din sensibilitatea fină, dar se câștigă printr-o stimulare mai uniformă ce ajută ușor și cu un control mai facil al orgasmului. Per total, nu am observat diferențe de intensitate ale erecției, stimulării sau orgasmului semnificative și în niciun caz nu simt că s-a pierdut ceva. Nu pot astfel decât să concluzionez, în cazul meu cel puțin, că prepuțul nu îmi servea niciun rol sexual și extirparea sa totală nu m-a afectat în vreun fel pe plan sexual.

Eu mă declar foarte mulțumit de rezultat și recomand cu căldură circumcizia oricărui bărbat. Vine la pachet cu beneficii notabile pe partea de sănătate, igienă și confort general, plus că prinde bine și la doamne și domnișoare.

Comentariile negative din online vin în principal din sfera americană și sunt axate pe critica circumciziei băieților la naștere, o practică foarte comună în SUA. Dezbaterea se dă pe teme de etică medicală și consimțământ, dar se circulă și multe mituri conform cărora circumcizia scade sensibilitatea ca formă de critică anti-circumcizie pentru nou-născuți. Numeroase studii nu au găsit niciun impact negativ al circumciziei pe plan sexual, dar unele vocii încă răspândesc informații false în încercarea de a descuraja circumcizia băieților, când problema este una exclusiv de etică și consimțământ. De altfel, la nivel global undeva între o treime și jumătate de bărbați sunt circumciși, iar circumcizia este una dintre cele mai vechi intervenții chirurgicale, precedând istoria scrisă cu câteva milenii. Dintre marile religii, creștinismul (după Vechiul Testament), islamul și iudaismul cer fără echivoc circumcizia în rândul bărbaților. Mă îndoiesc că în contextul acesta, și având în vedere caracterul relativ sexist al societății pre-contemporane, în care bărbatul și implicit plăcerea sa primau, că s-ar fi ajuns la o răspândire așa mare a circumciziei dacă ea ar fi fost în vreun fel dăunătoare.

În contextul acesta scăderea răspândirii circumciziei se datorează principal faptului că Noul Testament nu o mai cere. În ciuda acestui fapt, privitor la România în mod special, mă surprinde oarecum atât absența circumciziei (extrem de puțini români sunt circumciși, sub 5%), cât și atitudinea agresiv-negativă față de această intervenție medicală, în condițiile în care în țări fără un istoric religios al circumciziei, de exemplu Marea Britanie sau Germania, circumcizia este ceva relativ normal, cu aproape un sfert din bărbați neavând prepuț, iar atitudinile față de circumcizie sunt în general pozitive, dar majoritatea bărbaților sunt necircumciși din considerente de cost și disconfortul operației în sine, nu din aversiune față de rezultat.

Eu mă simt foarte bine necircumcis. Mi-am pierdut virginitatea la vârsta de 23 de ani, cam târziu, trebuie să recunosc, iar acum am 48 de ani. Am încercat să țin penisul decalotat(pula belită) în chiloți mai multe zile, dar nu m-am simțit prea bine. Penisul era în erecție aproape întotdeauna, mă ustura și apăruse și edem la baza capului. Cel puțin în cazul meu, prepuțul este foarte important la masturbare. Mă ajută să stimulez mai bine penisul, să mă opresc de mai multe ori înainte de ejaculare și să obțin mai multă plăcere.
erogen24
labagiu premium
labagiu premium
 
Mesaje: 856
Membru din: Mie Oct 07, 2020 5:02 pm
Orientare sexuală: hetero
Puncte de reputaţie: 10000

Re: Penis circumcis/necircumcis

Mesajde jj77 » Joi Mar 18, 2021 3:16 am

Da, e si de preferinta personala pana la urma. Majoritatea pot tine decalotat fara probleme, dar unii sunt mai sensibili. Edemul de care zici se poate forma in zona preputului, care e oricum extirpat la circumcizie, asa ca nu e comparabila decalotarea permanenta cu circumcizia propriu zisa. In cazul meu nu simt ca m-a ajutat vreodata preputul la sex sau masturbare. Per total oricum, lasand la o parte preferintele fiecaruia, e dovedit ca e totusi mai bine sa faci circumcizia daca ai ocazia.
jj77
labagiu vizitator
labagiu vizitator
 
Mesaje: 32
Membru din: Lun Iun 08, 2020 6:37 pm
Nume real: Iacob
Orientare sexuală: bisexual
Puncte de reputaţie: -3797

Răspuns rapid


Această întrebare este o metodă de a preveni trimiterile automate de către boţii de spam.
   
Ascunde Răspuns rapid
AnteriorUrmătorul

Înapoi la Cafeneaua labagiilor

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: coolstrike, labprof, Majestic-12 [Bot], Moriseiki şi 59 vizitatori

  • Reclame