• Reclame
CONCURS: LABAGIUL LUNII MAI

Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Apăsaţi aici dacă v-aţi uitat parola

Confidentialitate/Intimitate/Expunere

Discuţii generale
Trebuie să fiţi înregistraţi şi conectaţi pentru a accesa această secţiune

Moderator: mihai1969

Reguli forum

Citiţi regulamentul înainte de a scrie pe forum
Folosiţi Imagine căutarea înainte de a deschide un subiect nou
Puteţi contacta administratorul la adresa zeul.internetului@gmail.com

Confidentialitate/Intimitate/Expunere

Mesajde Psycho » Joi Noi 09, 2017 5:54 pm

Am stat si am tot "meditat" la subiectul acesta pentru ca eram inca un dubii daca sa il deschid sau nu,dar pana la urma suntem in Romania anului 2017,intr-o tara in care ne exprimam teoretic liber si ne expunem punctul de vedere,si asa ca am decis sa il scriu.
Multi dintre voi poate ca ati aflat din mesajele private prin care mai discutam ca ocupatia mea este accea de a scrie articole peste articole,intr-un cuvant "Blogger",un blogger non-profit,care face asta doar pentru pasiunea de a scrie si a-si expune punctul de vedere.
Evitand greselile gramaticale,pentru ca scriu de pe o tableta,as vrea sa trec direct la subiect.Acum 2 zile am vazut ca fondatorul acestui forum,pe care il si salut prin aceasta cale si il respect pentru ideea de a face un forum de genul acesta in Romania,a postat un subiect in care se "lauda" ca forumul a ajuns pe pagina de facebook a unei fetiscane care a scris despre aceasta comunitate.
Din punctul meu de vedere nu ar trebui sa ne mandrim cu treaba asta si din contra ar trebui gasite niste solutii ca forumul si intreaga comunitate sa fie cat mai privata iar accesul sa fie cat mai limitat.Multi poate ca o sa va intrebati "de ce?",este simplu odata ce ne expunem asa de mult trebuie sa privim si problema din alt unghi inafara excitarii si extazului creat de la materialele de pe acest forum.
90% din utilizatorii acestui forum probabil ca au o familie,o nevasta,un copil sau poate ca au o profesie mai impunatoare armata/politie/profesori si asa mai departe,si nu cred ca cineva ar vrea sa i se afle identitatea sa isi strice reputatia de zi cu zi pentru o simpla prostie pe care nu incercam sa o reparam.Problema este simpla,odata ce un simplu utilizator/persoane de pe facebook a inceput sa faca postare despre forumul acesta,maine poimaine ne vom trezi ca aparem la tv/ziar si asa mai departe.
Este riscat,chiar foarte riscat pentru ca majoritatea ne punem in pericol identitatea si bineinteles intimitatea noastra,pentru ca forumul este vizibil de catre un public foarte larg,avand in vedere ca pe forum sunt la momentul actual 1257 de uitilizatori,si bineinteles ca pe zi ce trece se mai inregistreaza inca 10 si asa mai departe.
Din toti cei 1257 de utilizatori maxim 10 sunt cei care posteaza odata la 2 3 zile cate ceva pe forum din media pe care am vazut-o eu,restul stau si doar citesc si probabil unii rad,altii poate ca nu au nici o treaba cu ceea ce se intampla aici,altii poate sunt persoane cu varsta sub 18 ani care chiar nu au ce cauta aici,altii poate ca sunt din grupurile mass media si cauta sa infunde aceasta comunitate si alte sute de posibilitati.
Degeaba suntem 1257 de membri pe forum daca doar 10 din ei sunt activi si posteaza cate ceva.Nu credeti ca ar fi mai ok sa fim o comunitatea mai restransa dar unita si in care majoritatea ne stim de pe forum si postam aproape zi de zi cate ceva?
Eu unul chiar ma simt ciudat sa vad atatia membrii aici dar care nu scot nici un cuvant,intr-un fel ma simt urmarit si oricand astept ca forumul acesta sa fie un subiect de discutie pe micile ecrane/radio/facebook/si alte retele de socializare.

Domnule fondator,din punctul meu de vedere chiar ar trebui sa faceti ceva in privinta asta,si nu cred ca sunt singurul care are parerea asta.Posibilitatati sunt multe,iar sistemul de inregistrare si sistemul de intimitate al forumului chiar poate sa faca ceva in privinta asta daca exista putina munca si putin efort depus.

Sper ca m-am facut cat de cat inteles,nu vreau sa provoc vreun scandal sau vreo revolta,doamne fereste dar am zis ca e ok sa scriu treaba asta pentru ca sunt sigur ca si ceilalti utilizatori care sunt activi aici se simt in pericol si foarte expusi.Va doresc o zi frumoasa tuturor,si chiar as vrea ca si ceilalti sa isi expuna punctul de vedere aici. :)]-
Psycho
labagiu avansat
labagiu avansat

Orientare sexuală: hetero
Puncte de reputaţie: -1366

Re: Confidentialitate/Intimitate/Expunere

Mesajde syro » Joi Noi 09, 2017 6:09 pm

Nu stiu de ce dar cred ca momentan primeaza cantitatea nu calitatea.
syro
labagiu avansat
labagiu avansat

Orientare sexuală: bisexual(ă)
Puncte de reputaţie: 100

Mesajde Psycho » Joi Noi 09, 2017 6:13 pm

syro » Joi Noi 09, 2017 6:09 pm scrie:Nu stiu de ce dar cred ca momentan primeaza cantitatea nu calitatea.

Foarte bine punctat,si eu tind sa cred ca se merge pe cantitate nu pe calitate,pacat! [-(
Psycho
labagiu avansat
labagiu avansat

Mesajde bit » Joi Noi 09, 2017 8:21 pm

Legat de userii cu activitate redusa/inexistenta, eu nu i-as condamna. Sigur, sunt subiectiv deoarece si eu ma incadrez acolo. Nu postez prea mult pentru ca nu prea simt nevoia. Sunt cateva chestii specifice care-mi plac si cam atat. Nu simt nevoia sa adaug un "Ah ce buna-i" la absolut fiecare topic. Altii poate sunt mai retrasi/timizi. Chiar daca internetul iti ofera o oarecare anonimitate, tot poate exista un anumit grad de reticenta in a-ti "da arama pe fata".

Legat de acces, si eu as prefera ca forumul sa nu fie public si inscrierea sa fie mai grea. Nu as merge asa departe incat sa restrictionez accesul doar pe baza de invitatie (cam asta e singurul mod in care poti controla cine se inscrie). O adresa de mail valida si eventual un chestionar cred ca ar fi suficient. Cum ziceam, exceptand varianta cu inscrierea exclusiv pe baza de invitatie, in orice alta situatie, cine va dori sa se inscrie si sa spioneze o va face.
bit
labagiu începător
labagiu începător

Puncte de reputaţie: 967

Mesajde Psycho » Joi Noi 09, 2017 8:33 pm

bit » Joi Noi 09, 2017 8:21 pm scrie:Legat de userii cu activitate redusa/inexistenta, eu nu i-as condamna. Sigur, sunt subiectiv deoarece si eu ma incadrez acolo. Nu postez prea mult pentru ca nu prea simt nevoia. Sunt cateva chestii specifice care-mi plac si cam atat. Nu simt nevoia sa adaug un "Ah ce buna-i" la absolut fiecare topic. Altii poate sunt mai retrasi/timizi. Chiar daca internetul iti ofera o oarecare anonimitate, tot poate exista un anumit grad de reticenta in a-ti "da arama pe fata".

Legat de acces, si eu as prefera ca forumul sa nu fie public si inscrierea sa fie mai grea. Nu as merge asa departe incat sa restrictionez accesul doar pe baza de invitatie (cam asta e singurul mod in care poti controla cine se inscrie). O adresa de mail valida si eventual un chestionar cred ca ar fi suficient. Cum ziceam, exceptand varianta cu inscrierea exclusiv pe baza de invitatie, in orice alta situatie, cine va dori sa se inscrie si sa spioneze o va face.

Hmm...chestia cu adresa de email valida este o prostie,nu o lua personal pentru ca doar discutam si dezbatem un subiect,de ce este o prostie?Pentru ca in 2017 toti putem sa ne facem N adrese de email asa ca ca nimic nu mai este imposibil.
Psycho
labagiu avansat
labagiu avansat

Mesajde bit » Joi Noi 09, 2017 9:53 pm

Pana la urma depinde in ce directie se doreste a se merge: sa ramana o mana de oameni care sa povesteasca intre ei sau sa fie o comunitate primitoare? Daca e prima varianta, atunci e simplu: se opresc inscrierile de membri noi si se accepta doar pe baza de invitatie (presupunand ca platforma tehnica permite). Daca e varianta doi, din nou, in functie de posibilitatile tehnice ale platformei, se poate ingreuna accesul prin diverse metode. Eu personal, daca s-ar alege varianta doi, nu as ingreuna prea mult deoarece, cum spuneam, daca cineva va dori sa se inscrie, o va face oricum. Pana acolo insa primul pas ar fi trecerea continutului forumului in privat pentru a nu mai fi accesibil celor ce nu au cont.
bit
labagiu începător
labagiu începător

Mesajde Psycho » Joi Noi 09, 2017 10:21 pm

bit » Joi Noi 09, 2017 9:53 pm scrie:Pana la urma depinde in ce directie se doreste a se merge: sa ramana o mana de oameni care sa povesteasca intre ei sau sa fie o comunitate primitoare? Daca e prima varianta, atunci e simplu: se opresc inscrierile de membri noi si se accepta doar pe baza de invitatie (presupunand ca platforma tehnica permite). Daca e varianta doi, din nou, in functie de posibilitatile tehnice ale platformei, se poate ingreuna accesul prin diverse metode. Eu personal, daca s-ar alege varianta doi, nu as ingreuna prea mult deoarece, cum spuneam, daca cineva va dori sa se inscrie, o va face oricum. Pana acolo insa primul pas ar fi trecerea continutului forumului in privat pentru a nu mai fi accesibil celor ce nu au cont.

Bine punctat :)]- si da platforma phpbb3 permite chiar foarte multe posibilitati,sunt foarte multe scripturi si foarte multe moduri pe partea tehnica si pe partea de intimitate,dar numai dorinta si puterea de "munca" sa fie.
Psycho
labagiu avansat
labagiu avansat

Mesajde Zeul Internetului » Vin Noi 10, 2017 7:25 am

Forumul nu poate fi citit de către cei care nu au cont.
Zeul Internetului
★administrator★
★administrator★

Nume real: Daniel
Puncte de reputaţie: 2257

Mesajde hhblizzard » Vin Noi 10, 2017 8:27 am

Psycho, sunt de aceeași părere cu tine.
hhblizzard
labagiu expert
labagiu expert

Puncte de reputaţie: 100

Mesajde Psycho » Vin Noi 10, 2017 12:26 pm

Zeul Internetului » Vin Noi 10, 2017 7:25 am scrie:Forumul nu poate fi citit de către cei care nu au cont.

Nu conteaza ca nu poate fi citit de cei care nu au cont,pentru ca oricine isi poate face cont in 2 secunde si asta este,trebui facut ceva mai complex.
Psycho
labagiu avansat
labagiu avansat

Mesajde bit » Sâm Noi 11, 2017 9:33 pm

As fi curios sa stiu ce optiuni sunt (fie pe platforma asta, fie pe alta) pentru a ingreuna procedeul de inscriere fara a-l bloca de tot.
bit
labagiu începător
labagiu începător

Mesajde Zeul Internetului » Lun Noi 13, 2017 6:01 pm

Este o întrebare la înregistrare: "care-i capitala ţării noastre?" Asta ţine boţii la distanţă. :wink:
Zeul Internetului
★administrator★
★administrator★

Nume real: Daniel
Puncte de reputaţie: 2257

Înapoi la Cafeneaua labagiilor